Fotofilm Uluslararası Kısafilm Festivali Jury

Ceyhan Kandemir

Ceyhan Kandemir Prof. Dr. Ceyhan Kandemir; İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Radyo Televizyon Anabilim Dalı Başkanı’dır , aynı zamanda Deutsche Welle Akademi ile ortaklaşa yürütülen Uluslararası Medya Çalışmaları Yüksek Lisans Program Başkanlığı’nı yürütmektedir. 2005 yılından itibaren Almanya Hochschule Bonn Rhein Sieg, Viyana İletişim Fakültesi ve benzeri Fakültelerle işbirliği ve,Yaz Akademileri gerçekleştirmiştir . Akademik çalışma alanları görsel işitsel tasarım, görüntü estetiği ve etiği, uluslararası televizyon yayıncılığı , dijital televizyon yayıncılığı, görsel işitsel yapım yönetim ve sorunsallarıdır. Çok sayıda müzik videosu; reklam filmi; belgesel film yönetmenliğinin ( İstanbul’da Azınlık İbadethaneleri; 2011 Viyana Erasmus Media Awards Mükemmeliyet Madalyası ) yanısıra; “Karla” isimli uzun metraj sinema filminin yönetmenliğini üstlenmiştir. Karla filmi 2020 yılında Uluslararası Antakya Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü ve Seyirci Özel Ödüllerini almıştır; film ayrıca Galler ve Kolombiya’da üç ayrı Uluslararası Film Festivalinde resmi seçkiye kabul edilmiştir. Prof. Dr. Kandemir; Almanca ve İngilizce bilmektedir. En önemlisi bir kız babasıdır.

Annalisa Ciaramella

Annalisa Ciaramella, İtalya’nın Napoli kentindeki ünlü Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Accademia delle Belle Arti) Güzel Sanatlar okudu ve burada yaklaşık 10 yıl moda tasarımı ve kostüm tasarımı öğretmenliği yaptı. Bunun yanı sıra Napoli’deki ünlü PgrecoemmeFilm Akademisi, Torino’daki Albertina Akademisi ve Foggia’daki Güzel Sanatlar Akademisi (Accademia delle Belle Arti) gibi diğer üniversitelerde ders vermekte ve ders vermektedir.
Annalisa, yaklaşık 20 yıl boyunca Napoli’deki her tanınmış tiyatroda, bu bölgedeki hemen hemen her ünlü yönetmen ve oyuncuyla 40’ın üzerinde yapımda çalıştı.
Franco Nero, Mariano Rigillo, Maria Grazia Cucinotta, Maurizio Casagrande, Leo Gullotta, Massimo D’Apporto, Massimiliono Gallo, Cristina Donadio ve daha birçokları gibi dünyaca ünlü aktörlerle yaklaşık 10 uzun metrajlı filmde ve 30’dan fazla kısa filmde çalıştı. filmler, çeşitli reklamlar ve müzik videoları.
Uzun kariyerinde farklı film festivallerinde kostüm tasarımıyla birçok ödül kazandı ve çeşitli projelerde sanat yönetmeni, yardımcı yönetmen ve set tasarımı yaptıktan sonra yazar ve yönetmen olarak da çalışmaya başladı.

Cem Karcı

İstanbul da dünyaya gelen Cem Karcı, ardından ise Mardin’de yaşamaya başlamıştır. İlkokul 1 ve 2 sınıfı Mardin de okuyan karcı tekrar İstanbul a gelmiştir. ünlü yönetmen ardından ise Üniversite Eğitimi Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan ünlü isim, gerçekleştirmiş olduğu stajlarla birlikte yönetmenlik mesleğini yapmaya başlamıştır. İlk olarak “Çocuklar Duymasın” isimli dizinin setinde stajyerlik yapmış olan isim akabinde ise “Asmalı Konak” filminde stajyerlik yaparak kendini yönetmenlik konusunda geliştirmiştir. Kısa bir süre kadar oyunculukta yapmış olan ünlü isim, “Kavak Yelleri° dizisinde toplam 8 bölüm oynamıştır. 2006 tarihinde “İade-i Ziyaret” isimli bir kısa filmin yönetmenliğini yaparak mesleğe başlayan Cem Karcı, ardından ise ‘Karadayı’ isimli dizinin yönetmenliğini üstlenmiştir. Bu dizi dönemin sevilen dizileri arasına girmiş ve 2012-2015 yılları arasında 3 yıl boyunca devam etmiştir. 2015 yılında ‘Tatlı Küçük Yalancılar” isimli dizinin yönetmenliğini yapmış olan isim, 2016 tarihinde ise “Hayat şarkısı” dizisinin yönetmeni olmuştur. En son olarak Gülperi”. ‘Kırmızı oda’ ve “Hercai” dizilerinde yönetmenlik yapmış olan ünlü isim, oyuncular tarafından sevilen bir kişidir.

Hakan Dokurlar

Hakan Dokurlar 1985 yılında yeşilçam da ışık asistanı, 1987 RGB de kamera asistanı, 1991 Vizyon da kameraman ve ilk jimmy jib operatörü, 1994 video klip Görüntü yönetmenliği 1999 Böcek Yapım kurucu ortağı . Tv programları, sinema filmleri video klip ve reklam teknik yapım prodüktörlüğü ve görüntü yönetmenliği.

Murat Pınar Özdemir

Murat Pınar Özdemir Kendini müzikle tanımlayan sanatçı, Udemy – Tomas George ve Film Music İnstitute – Steven Scott Smalley’nin eğitimlerine katılmış. İlyas Mirzayev’den Türk Müziği için çok sesli orkestrasyon eğitimi almış. Tv dizileri ve Sinema Filmlerine müzik besteliyor. Çiçek Taksi, Bez Bebek, Pis Yedili, Üvey Baba,Sil baştan, Harem, İstanbullu Gelin, Beni unutma, Deniz yıldızı, Aşk 101 gibi dizilerde ve filmlerde müziklerini duyabileceğimiz Özdemir aynı zamanda Film festivallerine müzik konusunda jüri üyeliği yapıyor. Başlıca görev aldığı festivaller 2016’da ve 2018’de iki önemli film festivalinde – TUFFEST ve MERSINFF, 2020 de 17. İnternasyonal Altın Boğa film festivalinde jüri üyeliği, 2020 aralık ayında yapılan FOTOFİLM uluslararası kısa film yarışmasında jüri üyeliği. 2021 ‘de ikincisi yapılacak olan MERSINFF jüri başkanlığı görevini üstlendi. Film prodüksiyonları ve sevilen projelerin içinde yapımcılık görevi de yürütmektedir. Bütün bunların yanında bir sahne sanatçısı olarak Albümleri var ve sahne almayı ve canlı konserler vermeyi de ihmal etmiyor. Ayrıca film müzikleri konusunda Sinema ve Tv’de Müzik isminde bir kitabı var. Üniversite ve kurumlarda film müzikleri alanında eğitimler vermektedir.

Nagihan Çakar Bikiç

Dr. Öğretim Üyesi Nagihan Çakar Bikiç İstanbul’da doğmuş, İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü’nden dereceyle mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2018 yılında, İstanbul Üniversitesi Radyo-TV ve Sinema Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamlayarak, doktor ünvanını almıştır. 2009 yılında yönetmenliğini yaptığı “Zilan’ın Renkleri” belgesel filmiyle “Hindistan World Crafts Council Uluslararası Film Festivali”nde İkincilik Ödülüne, 2011 yılında yönetmenliğini yaptığı ikinci belgesel filmi “Büyükaşıklar” ile “Kazakistan/Almaty 10. Shaken’s Stars Uluslararası Film Festivali”nde Jüri Özel Ödülüne ve “Amerika 16. Boston Türk Filmleri Festivali”nde Özel Mansiyon Ödülüne layık görülmüştür. 18 ayrı belgesel filmde yapımcılık ve yönetmenlik yapan Nagihan Çakar Bikiç’in filmleri Hollywood dahil olmak üzere uluslararası film festivallerinde yarışmış, ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 26 ödül kazanmıştır. Aynı zamanda “Camgeran”, “Misafir”, “Koro”, “Mayıs”, “Mama”, “Dövme” ve “Son Eller” gibi filmlerin yönetmenlik ve yapımcılığını yapmıştır. 2016 yılında Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”ne layık görülmüştür. 2017 yılında “Belgesel/Kısa Film/Video Sanatı” adlı kitabın editörlüğünü, 2018 yılında “Türkiye’de Belgesel Film Festivallerinde Film Seçimlerini Belirleyen Etkenler” adlı kitabın yazarlığını 2020 yılında ise “Film Yapmak: Kurmaca, Deneysel, Belgesel, Animasyon” adlı kitabın editörlüğünü üstlenmiştir. Ulusal ve uluslararası bir çok film festivalinde jüri üyesi olarak yer almıştır. Çakar bir yandan yeni film projeleri üzerinde çalışırken, diğer yandan üniversitede akademisyen olarak görevini yürütmeye devam etmektedir.

Okan Sarıkaya

Otwin Biernat

Owin Films, Avusturya’nın Graz kentinde doğan yönetmen Otwin Biernat tarafından kuruldu. Tiyatro ve sinemaya 2002 yılında Viyana’da başladı ve burada çok yönlü bir sanatçı olarak becerilerini geliştirdi. Çeşitli ulusal tiyatro eserleriyle oyunculuktan yönetmen yardımcılığına ve nihayetinde yönetmenliğe dönüştü. Otwin, 2009 yılında ufkunu genişletmek için Berlin’e taşındı. Berlin film çevresine katıldı ve merak uyandırarak kameralarla denemeler yapmaya başladı ve onu gerçek tutkusu olan filmografiyi keşfetmeye yöneltti. Yönetmenliğini üstlendiği, rol aldığı ve yapımcılığını üstlendiği “Codewort Mr. Bean” 2011 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’ne seçildi. Film, 99 Fire Films Awards kategorisinde “En İyi Kamera” kategorisinde 3. oldu. Uluslararası deneyim arayan Otwin, 2011’in sonlarında Orta Doğu’ya taşındı ve burada televizyonda kıdemli resim editörü olarak çalıştı. Ancak, filmografi çağrısı çok güçlüydü ve 2014’te Otwin Avrupa’ya geri döndü. Daha sonra 2015 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılan “Homesick” filminin ortak yapımcılığını üstlendi. Yıllar boyunca sinema ve oyunculuk deneyimini sınırlayan ve yönetmenlik kariyerine ilk kez başlayan Otwin, ilk filmini tamamladı. 2017’de uzun metrajlı film “Im Auge des Betrachters”. Otwin bu filmde film, hiciv tiyatrosunu, müziği, resmi ve çizimi alışılmadık hikâyeler ve sinematik tekniklerle birleştirerek, ilgi çekici bakış açılarıyla izleyicileri büyüleyen ve şaşırtan bütünsel bir sanat formu yaratıyor. Uluslararası Kino Düello Film Festivali’nde Oscar’a ve Altın Küre’ye aday gösterilen yönetmen Igor Talankin (Tchaikowsky) ‘nin oğlu ünlü Dmitry Talankin tarafından ödüllendirildi. Dmitry Talankin, 2020’de vefat edene kadar KDIFF’de jüri başkanıydı. Otwin, 2019’da jürinin bir parçası oldu. Otwin ayrıca jüride bulunduğu Antakya Uluslararası Film Festivali ile de işbirliği yapmaktadır. Şu anda Biernat, “Sissi” filmlerinden de tanınan Kalheinz Böhm’ün kızı Kristina Böhm ile bir film projesi üzerinde çalışıyor.

Özlem Tuğçe Keleş

Özlem Tuğçe Keleş Özgeçmiş Kısa özgeçmiş Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema TV Bölümü’nde derece ile tamamlayan Özlem Tuğçe Keleş, Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Lisans programını “Yerelkurgu, uyarlama, yeniden yapım: Yeşilçam döneminde bilimkurgu” başlıklı tezi ile tamamlamıştır. Yeditepe Üniversitesi Medya Çalışmaları Doktora programından 2019 yılında Sinema tarihi ve erken dönem Türk sinemasını konu alan teziyle mezun olan Keleş, 2010 yılında Geleceğin Sinemacısı ödülünü almıştır. İletişim kuramları, Türk sineması, Sinema ve tarih, sinema sosyolojisi üzerine çalışmalar yapan Keleş’in Uzun metraj senaryo çalışmaları da devam etmektedir. Şuan Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Bölüm Başkanıdır.

Victoria George Veale

Victoria, Miss Regal World’ün yönetmeni, oyuncu, sunucu, şarkıcı, Uluslararası başlık sahibi ve Royal Academy of Dramatic Art Shakespeare madalyası sahibidir. Şu anki unvanı 20/21 Kadınları Kalp Ödülleri. Royal Welsh College of Music and Drama ile birlikte Stella Adler & Meisner okullarında okudu ve Londra Moda Haftası, Fashion TV ve Rusya film festivali gibi prestijli etkinliklere sunum yapmanın yanı sıra TV ve film deneyimi de var. Victoria, Londra’daki West End MT’de müzik, drama ve dans eğitimi aldı ve Galler Ulusal Operası ile turnenin yanı sıra BBC’nin Red Hot World Aids konserinde şarkı söyledi. Son olarak, Londra’daki Orion Star Ödülleri’nde “Avrupa Yükselen Yetenek” ödülünü ve Londra Uluslararası Başarı Ödülleri’nde “Yılın Genç İş İnsanı” ve “Eğitim ve Gelişim” ödüllerini kazandı. Victoria, eski bir İngiliz Bayan İmparatorluğu ve Los Angeles’ta 2018/19 Bayan Uluslararası Başarı Ödülü’nü kazandı. Kısa bir süre önce, Victoria ve kız kardeşi Lavinia “The Debutantes”, Andy Fairweather Low’un yer aldığı “(If Paradise is) Half as Nice” şarkısının cover’ını oluşturan ilk iki single’larını yayınladı. Ayrıca 2019 partisinin ardından BRIT ödüllerinde performans gösterecek kadar şanslıydılar! Victoria, Rusya’18’de Soçi Uluslararası Film Festivali’ni sundu ve SIFFA ile bu yılın sonlarında tekrar çalışmaktan heyecan duyuyor (virüs sağlıyor), ancak bu arada kilitlenmeden önce Victoria, Cardiff Uluslararası Film Festivali için kırmızı halıda röportaj yaptı ve Galler Modası’nı sunacak. Yakın gelecekte bir hafta.

Sosyal Medyada Paylaş