Password: usen

Gara Üsen – Cinema Of İmren / Best Short Film / Mehmet Genç / 00:12:40 / Turkey

Gara Üsen – imren sineması

Olay 1970’lerde bir Ege kasabasında geçiyor. Kara Üsen, işçi olarak gittiği Almanya’dan ayrıldıktan sonra 1968 yılında kasabaya döner. Maddi sıkıntılar yaşıyor. Geçimini sağlamak için Almanya’dan dönerken yanında getirdiği 16 mm’lik sinema makinesiyle kasabada sinemacı olarak çalışmaya başladı. Kışın kasabada, yazın ise kır kahvelerinde sinema oynayarak geçimini sağlıyor. Arkadaşı ve yardımcısı Şeref sinema önünde bilet satarken, bir yandan da gazete külahlarında beyaz ve siyah gazozlar, ayçiçekleri satıyor. Biraz saf ve iyi niyetli olan Şeref, Üsen’e afiş yapıştırma, ayak işlerini yapma ve kafelerde filmin tanıtımını yapma konusunda da yardımcı olur. Film aralarındaki “beş dakikalık mola”dan ilham alan Kara Üsen, film başlamadan önce kahvehanelerde ya da seçtiği güncel bir konuda kısa konuşmalar yapıyor. Gösterdiği filmler genellikle Yılmaz Güney filmleridir. Etkisi konuşma ve davranışlarından bellidir.

Gara Üsen – cinema of imren

 

The event takes place in an Aegean town in the 1970s.
Kara Üsen returns to the town in 1968 after leaving Germany, where she went as a worker.
He is suffering from financial difficulties. He started to work as a filmmaker in the town with a 16 mm cinema machine he brought with him on his return from Germany to make a living.
He earns his living by playing movies in the town during the winter and in the country cafes in the summer.
While his friend and assistant Şeref is selling tickets in front of the cinema, he also sells white and black sodas and sunflowers in newspaper cones. A bit naive and well-intentioned, Şeref also helps Üsen in sticking posters, running errands and promoting the movie in cafes.
Inspired by the “five-minute break” between the film breaks, Kara Üsen makes short speeches at coffee shops or on a current topic that she chooses before the movie begins. The films it screens are generally Yılmaz Güney films. His influence is evident in his speech and behavior.

Yönetmen Biyografisi – Mehmet Genç

17.08.1981 tarihinde İzmir Beydağ İlçesi Yağcılar Köyü’nde doğdum. İlk ve Orta eğitimimi İzmir’in Beydağ ilçesinde, lise eğitimimi Ödemiş Anadolu Teknik’te tamamladım. Liseyi (Bilgisayar Yazılım Bölümünü) okul birinciliği ile tamamladım. Uludağ Teknik Bilimler Üniversitesi Meslek Yüksekokulundan (Bilgisayar Destekli Tasarım – Grafik Animasyon Bölümü) 2003 yılında iyi derece (onur belgesi) ile mezun oldum.

Director Biography – Mehmet Genç

I was born on 17.08.1981 in Yağcılar Village of İzmir Beydağ District. Primary and Intermediate I completed my education in Beydağ district of İzmir and my high school education in Ödemiş Anadolu Teknik. I completed High School (Computer Software Department) with the first place in the school. Uludag I graduated from the University of Technical Sciences Vocational School (Computer Aided Design – Graphic Animation Department) in 2003 with a good degree (honor certificate).

Düşüncelerinizi fotofilmsm@gmail.com  yazabilirsiniz