Fotofilm 6. Uluslararası Kısafilm Festivali

Etkinlikler 21 – 25 Nisan 2025

İstanbul Gelişim Üniversitesi 

Fotofilm 5. Uluslararası Kısafilm Festivali

Fotofilm 5. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananları açıklandı

Fotofilm Kültür Sanat tarafından İstanbul Gelişim Üniversitesi ev sahipliğinde 24 – 26 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenen “Fotofilm 5. Uluslararası kısa Film Festivali’’ ödül kazananlar açıklandı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Firnas Salonunda düzenlenen törene Üniversitenin, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Aydin, Fotofilm Kültür Sanat kurucu başkanı Mehmet Oflazoğlu, Paris Festival Partnerimiz Youality Uluslararası Kısa Film Festivali Kurucu başkanı Kamran Rassoolzadeh ve Amaury de Tarlé, Dr. ögr. üyesi Özlem Tugce Keleş, Arş. gör Bilge İpek, Dr. ögr. üyesi Selda Tunç Subaşı, Dr. ögr. üyesi Güler Canbulat, Dr. ögr. üyesi Nisa Gülener Yıldırım, Dr. ögr. üyesi Aysun Kaya Deniz, Dr. ögr. üyesi Eren Efe ve Dr. ögr. üyesi Erdem Türkavcı, yönetmenler, oyuncular ve öğrenciler katılım sağladılar. Gecenin sunuculuğunu Perihan Özen ve Mehmet Gazi Kurtuluş üstlendi.

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu; ‘’Öncelikle İstanbul Gelişim Üniversitesine ev sahipliği için, Fetsival direktörü Dr. Özlem Tuğçe Keleş, Festival Koordinatörü Araş. Gör. Bilge İpek, Ana juri, ön juri ve emek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Tabi ki Paris Festival Partnerimiz Youality Uluslararası Kısa Film Festivali Kurucu başkanı Kamran Rassoolzadeh ve Amaury de Tarlé’ ye de bize eşlik ettikleri için teşekkür ederiz. ‘’Fotofilm olarak amacımız sinema dünyasında nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Çok farklı ve nitelikli filmler izleme şansına eriştik. Kazanamayan arkadaşlar üzülmesin, Festivale katılmak ta bir ödül dür. Umarım seneye de sizlerle Fotofilm 6. Uluslararası Kısafilm Festivalinde yine aynı yerde birlikte olma şansına erişiriz ve Paris Partnerimiz Youality Uluslararası Kısa Film Festivalinde seçkimizle birlikte yer alırız. Yaşasın Sinema!’’

İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Aydin; ‘’Emek veren tüm festival ekibine teşekkür ederiz. Kazanan yarışmacıları da kutluyoruz. Fotofilm 5. Uluslararası Kısa Film festivalini ağırladığımız için mutlu olduk. Öğrenci ve Akademisyenlerimizin festivalde yer almaları bizi mutlu etti. Umarım seneye de düzenlenmesini istiyoruz.’’

Festival kurucu başkanı Mehmet Oflazoglu, Fetsival direktörü Dr. Özlem Tuğçe Keleş, Festival Koordinatörü Araş. Gör. Bilge İpek, ve Festival Danışmanı Dr. Öğr Üyesi Güler Canbulat, Festival afiş tasarım Manolya Keşre ve ön juri koordinatörü Baran Bekir Taşkıran

Ana juri kurulu: Juri başkanı Dr. Öğr Üyesi Selda Tunç Subaşı, Dr. Öğr Üyesi Aysun Kaya Deniz, Dr. Öğr. Nisa Gülener Yıldırım, Araş. Gör. Bilge İpek, Dr. Öğr. Üyesi Eren Efe, Amaury De Tarle, Kamran Rasoolzadeh, Tahir Ün ve Yasin Erda üstlendi.

Yarışma’nın Ön Jüri Üyeleri; Berna Gözkaman, Selen Çalışkan, Bahadır Koçak, Münevver Nur Sekitmez, Şevval Loklar, Mert Kartal, Berkan Beysel, Muhammet Furkan, Çakır Hüseyin Taştepe tarafından finalistler belirlendi.

Uluslararası düzenlenen Festivale 55 Ülkeden 450 film geldi. Finalist olma hakkını 85 Film kazandı. En iyisi için yarışan finalistler, Finalist olma hakkını kazanan 21 kategori, Ulusal kurmaca Kısafilm, öğrenci ve Belgesel, Uluslararası kurmaca Kısafilm, Süper Kısafilm, Öğrenci, Belgesel, Animasyon, Deneysel, Drama, Fantastik, Gerilim, Korku, Fragman, Web dizisi ve Stop Motion, Uluslararası ilk Öğrenci Kısafilm, kurmaca Kısafilm, Belgesel, Animasyon, Deneysel ve Drama kısafilmden oluşan 85 Film ücretsiz izlendi.

Awards

Fotofilm Uluslararası Kısa Film Festivali

Fotofilm 4. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananlar sahiplerini buldu

Fotofilm tarafından 1 – 7 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenen “Fotofilm 4. Uluslararası Kısa Film Festivali” 7 Ağustos ta Online düzenlenen Online ödül töreni ile kazananlar açıklandı. Gecenin sunuculuğunu Arif Serin ve Elif Şahin üstlendi.

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu;

‘’Fotofilm olarak amacımız sinema dünyasında nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Gösterimler hibrit gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Ödül törenimizi online düzenledik. Çok farklı ve nitelikli filmler izleme şansına eriştik. Umarım seneye de sizlerle Fotofilm 5. Uluslararası Kısafilm Festivalinde birlikte olma şansına erişiriz. Festival direktörü Özlem Tuğçe Keleş, Juri Başkanı Murat Akser e, Seçici kurula. Juri kuruluna ve sizlere Katılan, izleyen yanımızda olan herkese sonsuz teşekkür ederiz. Yaşasın Sinema!

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 45 ülkeden 650 film geldi, 145 film gösterildi.

Festivalin Kurucu başkanı Mehmet Oflazoglu, Festival direktörü Özlem Tuğçe Keleş, Sanat yönetmeni Gülriz Fırat Topuzoğlu, Festival Afişi Mustafa Duman ve Sosyal medya Efe Tağı, Emine Gökalp tarafından üstlendi.

Şimdi de Ana Juri kurulunu tanıyalım: Juri Başkanlığını Yönetmen Murat Akser’ın üstlendiği yarışmada jüri üyeleri, Anna Lisa Ciaramella, Annalisa La Insardà, Desiree Hostettler, Erdem Tükravcı, Gizem Melek, Gökçe Pehlivanoğlu, Johnny Agnew, Seda Aktaş, Sedef Hızlan, Selda Bayman, Otwin Biernat, Zehra Cerrahoğlu üstlendi.Şimdi de Ana Juri kurulunu tanıyalım: Juri Başkanlığını Yönetmen Murat Akser’ın üstlendiği yarışmada jüri üyeleri, Anna Lisa Ciaramella, Annalisa La Insardà, Desiree Hostettler, Erdem Tükravcı, Gizem Melek, Gökçe Pehlivanoğlu, Johnny Agnew, Seda Aktaş, Sedef Hızlan, Selda Bayman, Otwin Biernat, Zehra Cerrahoğlu üstlendi.

Yarışma’nın Ön Jüri Üyeleri; Azra Alper, Burcu çekiç, Hayrunnisa Kaşıkcı, Özge Boz, Şeyma Yaşar, Melek Ekinci, Mert Kartal, Mustafa Algül, Zeynep Güleç tarafından finalistler belirlendi.

Awards

Fotofilm 3. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananları sahiplerini buldu

Fotofilm 3rd International Short Film Festival Awards

Fotofilm tarafından 22 – 28 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenen “Fotofilm 3. Uluslararası Kısa Film Festivali” 4 Eylül de Online düzenlenen Online ödül töreni ile kazananlar açıklandı. Gecenin sunuculuğunu İlayda Yaman üstlendi.

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu; 

‘’Fotofilm olarak amacımız İstanbul da dünyanın nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Gösterimleri bu sene de sanal gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini Online de olsa izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Bu sene online gösterim ve ödül töreni düzenledik. Çok farklı ve nitelikli filmler izleme şansına eriştik. Umarım seneye Fotofilm 4. Uluslararası Kısafilm Festivalini İstanbul da tamamı fiziksel koşullarla sizleri ağırlama şansına erişiriz. Juri Başkanı Otwin Bienart a, Seçici kurula. Juri kuruluna ve sizlere Katılan, izleyen yanımızda olan herkese sonsuz teşekkür ederiz. Yaşasın Sinema,…

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 45 ülkeden 368 film geldi, 90 film gösterildi. En iyisi için yarışan finalistler, National Short Film, National Student Short Film, International Best Super Short film, International Best Short film, International Best First Short film, International Best Student Short Film, International Best First Student Short Film, International Best Documentary Short Film, National Documentary Short Film, International Best First Documentary Short Film, International Best Web serie, International Best Mobil short film, International Best Drone short film, International Best first Animation Short Film, International Best Animation Short Film, International Best Drama Short Film, International Best First Drama Short Film, International Best Experimental Short Film, International Best First Experimental Short Film, International Best Comedy Short Film, International Best Thriller Short Film, International Best Fantastic Short Film, International Best Sci-Fi Short Film, International Best Horror Short Film kategorilerde, 90 film çevrimiçi – Online www.fotofilm.org olarak halka açık ve ücretsiz gösterildi.

Festival Yönetmeni Mehmet Oflazoğlu, Sanat Danışmanı ve Afiş Tasarımı Gülriz Fırat Topuzoğlu, Festival Koordinatörü Mehmet Ersöz, Jüri Koordinatörü Baran Bekir Taşkıran

Juri Başkanlığını Yönetmen Otwin Biernat’ın üstlendiği yarışmada jüri üyeleri, Yönetmen Andrea Valentino, Yönetmen Derya Celikkol, Oyuncu Matthias Luca Schätzer, Görüntü yönetmeni Naomi Amarger, Yönetmen Reza Siami, Oyuncu Maximilian Popp, Sanat Yönetmeni Ro Çil, yönetmen Robert Haufrecht.üstlendi.

Juri Başkanı Otwin Biernat’ın yaptığı konuşmada: Puanlamayı yapan 9 jurinin her biri ayrı ülkeden katıldı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Awards

Fotofilm 2. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananlar

Fotofilm 2th International Short Film Festival Awards

Fotofilm tarafından 18 – 25 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenen “Fotofilm 2. Uluslararası Kısa Film Festivali” 25 Ağustos ta Türkiye Fotograf Vakfında düzenlenen ödül töreni ile kazananlar açıklandı. Gecenin sunuculuğunu Elif Temel ve Oğuz Şentürk üstlendi.

The “Photofilm 2th International Short Film Festival” organized by Fotofilm between 18 – 25 August 2021, the winners were announced with the award ceremony held at the Turkish Photography Foundation on 25 August. Elif Temel and Oğuz Şentürk were the presenters of the night.

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu;

‘’Fotofilm olarak amacımız İstanbul da dünyanın nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Gösterimleri bu sene de sanal gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Bu sene online gösterim, fiziksel ödül töreni düzenledik. Çok farklı ve nitelikli filmler izleme şansına eriştik. Umarım seneye Fotofilm 3. Uluslararası Kısafilm Festivalini İstanbul da tamamı fiziksel koşullarla sizleri ağırlama şansına erişiriz. Ödül töreni ev sahipliği yapan Türkiye Fotograf Vakfına Teşekkür ederiz.’’ dedi.

Awards

 

Fotofilm

 

Fotofilm Uluslararası Kısa Film festivali ödül töreninden

 Fotofilm tarafından 16 – 22 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen  “Fotofilm Uluslararası Kısa Film Festivali” 22 Aralık ta düzenlenen Online ödül töreni ile kazananlar açıklandı.  Gecenin sunuculuğunu Merve Bascumali ve Oğuz Şentürk üstlendi

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu;  ‘’Fotofilm olarak amacımız İstanbul da dünyanın nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Sanal da olsa gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Bu sene doğanın emriyle evlere kapandık, Teknoloji sayesinde beyaz ekran karşısında bir araya gelerek festival düzenledik, filmleri yarıştırdık. Umarım seneye sizleri İstanbul da ağırlama şansı yakalarız,’’ Dedi.

Törende konuşma yapan Juri Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Kandemir; ‘’Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu salgın dönemlerinde ruh dünyamızı sanatsal faaliyetlerle de iyileştirmeye çabalıyoruz. Sanat; kuşkusuz hayata tutunabilmemizdeki en önemli can damarlarından birisi; koşullar ne kadar zor olursa olsun sanatseverlerin buluşması, biraraya gelmesi engellenemiyor. Bu vesileyle 2020 yılının son günlerinde bizlerle sinemaseverleri buluşturmayı başaran Festival Direktörümüz Sn. Mehmet Oflazoğlu’na; jüri üyelerine, festivalde yer alan film sahiplerine gönülden teşekkür ediyorum’’ …

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 35 ülkeden 186 filmin geldiği belirtildi. En iyisi için yarışn finalistler, Kısafilm Kurmaca, Belgesel, Deneysel, Animasyon, LGBT, Komedi ve Drama, kategorilerde, 72 film çevrimiçi – Online olarak halka açık ve ücretsiz gösterildi. www.fotofilm.org

Juri Başkanlığını Akademisyen- Prof. Dr. Ceyhan Kandemir’in üstlendiği yarışmada jüri üyeler, Yonetmen ve oyuncu – Annalisa Ciaramella, Yönetmen-Cem Karcı, Akademisyen – Dr. Nagihan Çakar Bikiç, Akademisyen – Dr. Özlem Tuğçe Keleş, Görüntü Yönetmeni – Hakan Dokurlar, Müzisyen-Murat Pınar Özdemir, Yapımcı -Nejat Şener, Gazeteci – Okan Sarıkaya, Yönetmen- Otwin Biernat, Oyuncu- Victoria George Veale üstlendi.

11 kişilik jürinin 10 günde seçebildiği en iyi kısa filmleri online ödül töreninde açıkladılar. Tüm seçkinin en iyisinin en iyisi olarak seçilen Blue Hour /Sam Ip Siu Chung / Hong Kong kısa filmi kutluyoruz.

awards-2020

Dünyanın her yerindeki internet kullanıcılarına dünya sinemasına olan isteklerini paylaşma şansı vermeyi amaçlayan yenilikçi film festivalidir.

Fotofilm Uluslararası Kısafilm Festivali​ Son başvuru için geç kalmayın

Başvuru Formu

Fotofilm Uluslararası Kısafilm Festivali Online Ödül Töreninden

FOTOFİLM KISA FİL FESTİVALİ

Fotofilm 2. Uluslararası Kısafilm Festivali Ödül Töreninden

FOTOFİLM KISA FİL FESTİVALİ

Arşiv

STORE

merch

Featured Products