Fotofilm 5. Uluslararası Kısafilm Festivali

Etkinlikler 24 – 26 Nisan 2024

Gelişim Üniversitesi / İstanbul

Fotofilm 4. Uluslararası Kısafilm Festivali

Fotofilm 4. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananları açıklandı

Fotofilm tarafından 1 – 7 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenen “Fotofilm 4. Uluslararası Kısa Film Festivali” 7 Ağustos ta Online düzenlenen Online ödül töreni ile kazananlar açıklandı. Gecenin sunuculuğunu Arif Serin ve Elif Şahin üstlendi.

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu;

‘’Fotofilm olarak amacımız sinema dünyasında nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Gösterimler hibrit gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Ödül törenimizi online düzenledik. Çok farklı ve nitelikli filmler izleme şansına eriştik. Umarım seneye de sizlerle Fotofilm 5. Uluslararası Kısafilm Festivalinde birlikte olma şansına erişiriz. Festival direktörü Özlem Tuğçe Keleş, Juri Başkanı Murat Akser e, Seçici kurula. Juri kuruluna ve sizlere Katılan, izleyen yanımızda olan herkese sonsuz teşekkür ederiz. Yaşasın Sinema!

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 45 ülkeden 650 film geldi, 145 film gösterildi. En iyisi için yarışan finalistler, National Short Film, National Student Short Film, International Best Super Short film, International Best Short film, International Best First Short film, International Best Student Short Film, International Best First Student Short Film, International Best Documentary Short Film, National Documentary Short Film, International Best First Documentary Short Film, International Best Web serie, International Best Mobil short film, International Best Drone short film, International Best first Animation Short Film, International Best Animation Short Film, International Best Drama Short Film, International Best First Drama Short Film, International Best Experimental Short Film, International Best First Experimental Short Film, International Best Comedy Short Film, International Best Thriller Short Film, International Best Fantastic Short Film, International Best Sci-Fi Short Film, International Best Horror Short Film kategorilerde, 90 film halka açık ve ücretsiz gösterildi.

Festivalin Kurucu başkanı Mehmet Oflazoglu, Festival directorü Özlem Tuğçe Keleş, Sanat yönetmeni Gülriz Fırat Topuzoğlu, Festival Afişi Mustafa Duman ve Sosyal medya Efe Tağı, Emine Gökalp tarafından üstlendi.

Şimdi de Ana Juri kurulunu tanıyalım: Juri Başkanlığını Yönetmen Murat Akser’ın üstlendiği yarışmada jüri üyeleri, Anna Lisa Ciaramella, Annalisa La Insardà, Desiree Hostettler, Erdem Tükravcı, Gizem Melek, Gökçe Pehlivanoğlu, Johnny Agnew, Seda Aktaş, Sedef Hızlan, Selda Bayman, Otwin Biernat, Zehra Cerrahoğlu üstlendi.Şimdi de Ana Juri kurulunu tanıyalım: Juri Başkanlığını Yönetmen Murat Akser’ın üstlendiği yarışmada jüri üyeleri, Anna Lisa Ciaramella, Annalisa La Insardà, Desiree Hostettler, Erdem Tükravcı, Gizem Melek, Gökçe Pehlivanoğlu, Johnny Agnew, Seda Aktaş, Sedef Hızlan, Selda Bayman, Otwin Biernat, Zehra Cerrahoğlu üstlendi.

Yarışma’nın Ön Jüri Üyeleri; Azra Alper, Burcu çekiç, Hayrunnisa Kaşıkcı, Özge Boz, Şeyma Yaşar, Melek Ekinci, Mert Kartal, Mustafa Algül, Zeynep Güleç tarafından finalistler belirlendi.

13 kişilik jürinin 10 günde seçebildiği en iyi kısa filmleri online ödül töreninde açıkladılar.

Tüm seçkinin en iyisinin en iyisi olarak seçilen

It’s a Match! / Best Student Short Film / Michael Klemm / Çekya kısa filmi kutluyoruz.

Fotofilm 4. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananları açıklandı

Best of Best Festival film – It’s a Match! / Best Student Short Film / Michael Klemm / Czech Republic

National Short Film

Paperflower / National Short Film / Said Sakıp Demir / 00:17:00 / Turkey

National Student Short Film

Paracosm / National Student Short Film / Doga Karaalp / 00:08:11 / Turkey

National Documentary Short Film

Mankind / National Documentary Short Film / Neslihan Şeref Akpınar / 00:25:00 / Turkey

International Best Short film

Chlorine / Best Short Film / Thanos Psichogios / 00:19:30 / Greece

International Best Super Short film

Duel / Best Super Short / Florent Sabatier, Marie Coustaury / 00:02:20 / France

International Best First Short film

Mothers And Daughters / Best First Short Film / Derkan Dogan / 00:17:08 / United Kingdom

International Best Student Short Film

It’s a Match! / Best Student Short Film / Michael Klemm / 00:15:00 / Czech Republic

International Best First Student Short Film

Salto Mortale / Best First Student Short Film / Nihat Vuran / 00:19:5 / Turkey

International Best Documentary Short Film

Part Of Me – Anuar Khalifi By Yasiin Bey/Best Documentary Short Film/Jordi Esgleas Marroi/00:10:52 /Spain

International Best First Documentary Short Film

The Palace Gardener / Best First Documentary Short Film / Tom Schlansky / 00:07:30 / Germany

International Best first Animation Short Film

Groundskeeper / Best First Animation Short Film / Maya Ipekci / 00:02:22 / Turkey

International Best Animation Short Film

Wald / Best Animation Short Film / Christian Groen / 00:08:47 / United States

International Best Experimental Short Film

Measurless / Best Experimental Short Film / Xavier Curnillon, Louise Bédard / 00:10:00 / Canada

International Best First Experimental Short Film

Tears tears tears / Best First Experimental Short Film / Ewa Maria Wolska / 00:11:57 / Poland

International Best Drama Short Film

Biplace / Best Drama Short Film / Pierre Barbier, Léonard Kahn / 00:27:38 / France

International Best First Drama Short Film

Bubbles / Best First Drama Short Film / Meri Dishnica / 00:15:32 / Italy

International Best Comedy Short Film

Good Fortune / Best Comedy Short / Alexandra Eftos / 00:10:00 / Australia

International Best Thriller Short Film

Mark! / Best Thriller Short Film / Sam Coale / 00:12:07 / United States

International Best Sci-Fi short film

Bad Drones / Best Sci-Fi Short Film / Sam Coale / 00:25:50 / United States

International Best Video Clip

Steel Forest / Best video clip / Anlan Tao / 00:07:40 / United States

International Best Web serie

Chateau Laurier -Season 2 / Best Web serie / James Stewart / 00:10:00 / Canada

International Best Mobil short film

A Loulou Royal Paıntıng / Best Mobil Short Film / Romaric Bonne, Patrice Aubertel/00:29:51/France

International Best Stop Motion

Hidari / Best Stop Motion / Masashi Kawamura / 00:05:32 / Japan

International Best Poster

Vuk: Murder in a Blue World Official Film Poster / Best Poster / United States

Fotofilm Uluslararası Kısa Film Festivali

Fotofilm 3. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananları açıklandı

Fotofilm tarafından 22 – 28 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenen  “Fotofilm 3.  Uluslararası Kısa Film Festivali” 4 Eylül de Online düzenlenen Online ödül töreni ile kazananlar açıklandı.  Gecenin sunuculuğunu İlayda Yaman üstlendi.

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 45 ülkeden 368 film geldi, 90 film gösterildi. En iyisi için yarışan finalistler, National Short Film, National Student Short Film, International Best Super Short film, International Best Short film, International Best First Short film, International Best Student Short Film, International Best First Student Short Film, International Best Documentary Short Film, National Documentary Short Film, International Best First Documentary Short Film, International Best Web serie, International Best Mobil short film, International Best Drone short film, International Best first Animation Short Film, International Best Animation Short Film, International Best Drama Short Film, International Best First Drama Short Film, International Best Experimental Short Film, International Best First Experimental Short Film, International Best Comedy Short Film, International Best Thriller Short Film, International Best Fantastic Short Film, International Best Sci-Fi Short Film, International Best Horror Short Film kategorilerde, 90 film çevrimiçi – Online www.fotofilm.org olarak halka açık ve ücretsiz gösterildi.

Festival Yönetmeni Mehmet Oflazoğlu, Sanat Danışmanı ve Afiş Tasarımı Gülriz Fırat Topuzoğlu, Festival Koordinatörü Mehmet Ersöz, Jüri Koordinatörü Baran Bekir Taşkıran 

Juri Başkanlığını Yönetmen Otwin Biernat’ın üstlendiği yarışmada jüri üyeleri, Yönetmen Andrea Valentino, Yönetmen Derya Celikkol, Oyuncu Matthias Luca Schätzer, Görüntü yönetmeni Naomi Amarger, Yönetmen Reza Siami, Oyuncu Maximilian Popp, Sanat Yönetmeni Ro Çil, yönetmen Robert Haufrecht.üstlendi.

awards 2022

Fotofilm 2. Uluslararası Kısa Film festivali ödül kazananlar 

Fotofilm 2th International Short Film Festival Awards

Fotofilm tarafından 18 – 25 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenen  “Fotofilm 2.  Uluslararası Kısa Film Festivali” 25 Ağustos ta Türkiye Fotograf Vakfında düzenlenen ödül töreni ile kazananlar açıklandı.  Gecenin sunuculuğunu Elif Temel ve Oğuz Şentürk üstlendi.

The “Photofilm 2th International Short Film Festival” organized by Fotofilm between 18 – 25 August 2021, the winners were announced with the award ceremony held at the Turkish Photography Foundation on 25 August. Elif Temel and Oğuz Şentürk were the presenters of the night.

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu; 

‘’Fotofilm olarak amacımız İstanbul da dünyanın nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Gösterimleri bu sene de sanal gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Bu sene online gösterim, fiziksel ödül töreni düzenledik. Çok farklı ve nitelikli filmler izleme şansına eriştik. Umarım seneye Fotofilm 3. Uluslararası Kısafilm Festivalini İstanbul da tamamı fiziksel koşullarla sizleri ağırlama şansına erişiriz. Ödül töreni ev sahipliği yapan Türkiye Fotograf Vakfına Teşekkür ederiz.’’ dedi. 

awards 2021

Antakya Film Festivali

Fotofilm Uluslararası Kısa Film festivali ödül töreninden

 Fotofilm tarafından 16 – 22 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen  “Fotofilm Uluslararası Kısa Film Festivali” 22 Aralık ta düzenlenen Online ödül töreni ile kazananlar açıklandı.  Gecenin sunuculuğunu Merve Bascumali ve Oğuz Şentürk üstlendi

Açılış töreninde konuşma yapan Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu;  ‘’Fotofilm olarak amacımız İstanbul da dünyanın nitelikli Kısa film yapımcı ve yönetmenleri bir araya getirmekti. Sanal da olsa gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan sinemaseverler, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan bu muhteşem şehir İstanbul da filmlerini izletme ve yarıştırma şansına eriştiler. Bu sene doğanın emriyle evlere kapandık, Teknoloji sayesinde beyaz ekran karşısında bir araya gelerek festival düzenledik, filmleri yarıştırdık. Umarım seneye sizleri İstanbul da ağırlama şansı yakalarız,’’ Dedi.

Törende konuşma yapan Juri Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Kandemir; ‘’Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu salgın dönemlerinde ruh dünyamızı sanatsal faaliyetlerle de iyileştirmeye çabalıyoruz. Sanat; kuşkusuz hayata tutunabilmemizdeki en önemli can damarlarından birisi; koşullar ne kadar zor olursa olsun sanatseverlerin buluşması, biraraya gelmesi engellenemiyor. Bu vesileyle 2020 yılının son günlerinde bizlerle sinemaseverleri buluşturmayı başaran Festival Direktörümüz Sn. Mehmet Oflazoğlu’na; jüri üyelerine, festivalde yer alan film sahiplerine gönülden teşekkür ediyorum’’ …

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 35 ülkeden 186 filmin geldiği belirtildi. En iyisi için yarışn finalistler, Kısafilm Kurmaca, Belgesel, Deneysel, Animasyon, LGBT, Komedi ve Drama, kategorilerde, 72 film çevrimiçi – Online olarak halka açık ve ücretsiz gösterildi. www.fotofilm.org

Juri Başkanlığını Akademisyen- Prof. Dr. Ceyhan Kandemir’in üstlendiği yarışmada jüri üyeler, Yonetmen ve oyuncu – Annalisa Ciaramella, Yönetmen-Cem Karcı, Akademisyen – Dr. Nagihan Çakar Bikiç, Akademisyen – Dr. Özlem Tuğçe Keleş, Görüntü Yönetmeni – Hakan Dokurlar, Müzisyen-Murat Pınar Özdemir, Yapımcı -Nejat Şener, Gazeteci – Okan Sarıkaya, Yönetmen- Otwin Biernat, Oyuncu- Victoria George Veale üstlendi.

11 kişilik jürinin 10 günde seçebildiği en iyi kısa filmleri online ödül töreninde açıkladılar. Tüm seçkinin en iyisinin en iyisi olarak seçilen Blue Hour /Sam Ip Siu Chung / Hong Kong kısa filmi kutluyoruz.

awards-2020

Dünyanın her yerindeki internet kullanıcılarına dünya sinemasına olan isteklerini paylaşma şansı vermeyi amaçlayan yenilikçi film festivalidir.

Fotofilm Uluslararası Kısafilm Festivali​ Son başvuru için geç kalmayın

Başvuru Formu

Fotofilm Uluslararası Kısafilm Festivali Online Ödül Töreninden

FOTOFİLM KISA FİL FESTİVALİ

Fotofilm 2. Uluslararası Kısafilm Festivali Ödül Töreninden

FOTOFİLM KISA FİL FESTİVALİ

Arşiv

STORE

merch

Featured Products